Przed rozpoczęciem badania mammograficznego technik przeprowadza z pacjentką wywiad w sprawie poprzedniego badania oraz występujących w przeszłości problemów z piersiami. Podczas wywiadu technik powinien uważnie obejrzeć piersi pacjentki, zauważyć zmiany w obrębie skóry, takie jak podrażnienia, zadrapania, wciągnięcie brodawki i nanieść informacje o nich na specjalnym formularzu.

Badanie mammograficzne przeprowadza się w pozycji stojącej.
Technik ustawia pacjentkę przy aparacie, a następnie układa pierś na specjalnym stoliku, po czym uciska ją z góry i z boku plastikową płytką. Zwykle nie jest to przyjemne, a przy piersiach szczególnie wrażliwych może być nieco bolesne. Ucisk piersi trwa tylko kilka sekund i jest zabiegiem koniecznym, dzięki któremu uzyskuje się dokładny obraz piersi oraz używa się mniejszej dawki promieniowania.

Badanie mammograficzne wykonuje się w dwóch standardowych projekcjach:
- skośnej (przyśrodkowo - bocznej)
- kranio - kaudalnej.
Projekcja skośna (przyśrodkowo - boczna) jest podstawową projekcją służącą do oceny gruczołu piersiowego.
Natomiast projekcja kranio - kaudalna jest uzupełnieniem projekcji skośnej.
Podczas wykonywania projekcji skośnej pacjentka stoi przodem do mammografu z ręką swobodnie opartą na uchwycie. Następnie technik uciska badaną pierś plastikową płytką, wykonuje ekspozycję i ucisk jest automatycznie zwalniany.
Podczas wykonywania projekcji kranio - kaudalnej pacjentka stoi przodem do mammografu z ręką swobodnie opuszczoną wzdłuż ciała. Następnie technik uciska badaną pierś plastikową płytką, wykonuje ekspozycję i ucisk jest automatycznie zwalniany.
Aby badanie przebiegło sprawnie i bez zbędnego dyskomfortu pacjentki należy uważnie słuchać o co poprosi technik wykonujący mammografię i dokładnie wykonywać jego polecenia. Przy takiej współpracy pacjentki i technika można mieć gwarancję, że badanie zostanie wykonane przy minimalnym dyskomforcie pacjentki, a co najważniejsze jego wartość diagnostyczna będzie na najwyższym poziomie.

Zapraszamy.

Wirtus Plus
ul. Siewna 2,
15-183 Białystok
tel. +48 85 676 03 32, +48 85 676 13 22

Godziny pracy:
poniedziałek - piątek w godz: 8.00-18.00
sobota w godz: 10.00-15:00

Wejście do nas znajduje się z tyłu budynku za apteką.

bezplatny parking

jak dojechać na mammografię

jakim autobusem na mammografię

 

STATYSTYKA

4448945
Dzisiaj
Wczoraj
W tym tygodniu
36
366
2094

Twoje Ip: 66.249.79.211
2020-10-24 01:46

Newsletter

Chcesz być informowany o najnowszych promocjach naszej firmy zapisz się do naszego newslettera

Free Joomla! template by Age Themes